Polska pomoc

Logo Polska Pomoc
Gospodarka odpadami - transfer dobrych praktyk z Województwa Podkarpackiego na Zakarpacie
Celem projektu jest wsparcie Obwodu Zakarpackiego w planowaniu gospodarki odpadami komunalnymi poprzez wymianę wiedzy podczas organizowanych szkoleń oraz opracowanie dla Obwodu Zakarpackiego dokumentu w postaci planu gospodarowania odpadami komunalnymi wraz z określeniem kierunków zmian. Zakres projektu obejmuje również zakup sprzętu – prasę do odpadów, co wpisuje się w hierarchię postępowania z odpadami w celu ograniczenia emisji zanieczyszczeń do powietrza.

 

 


Tytuł projektu: Gospodarka odpadami - transfer dobrych praktyk z Województwa Podkarpackiego na Zakarpacie.

Nazwa oferenta: Województwo Podkarpackie

Kraj beneficjenta: Ukraina

  1. Szczegółowy opis działań:

Działanie 1: Organizacja cyklu szkoleń z zakresu gospodarki odpadami.

Miejsce realizacji działania: Województwo Podkarpackie, Obwód Zakarpacki, forma zdalna

Ramy czasowe działania: październik - grudzień 2021

Opis działania:

W ramach działania zostaną przeprowadzone trzy szkolenia, których celem będzie przedstawienie wymogów unijnych i krajowych w zakresie gospodarowania odpadami, w szczególności komunalnymi, omówienie zasad i sposobu organizacji gospodarowania odpadami komunalnymi w Polsce i w Województwie Podkarpackim oraz przedstawienie „Planu gospodarowania odpadami w Obwodzie Zakarpackim do 2030 roku”.  

Na realizację programu szkolenia przewidziano 15 godzin zajęć teoretycznych .

Zakres merytoryczny szkolenia:

1. Prawodawstwo unijne i polskie w zakresie gospodarowania odpadami. Przedstawienie celów  w zakresie odpadów komunalnych

  • przepisy unijne w zakresie gospodarowania odpadami, w tym: dyrektywa w sprawie odpadów oraz uchylająca niektóre dyrektywy,  dyrektywa w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych,  dyrektywa w sprawie składowania odpadów, pakiet gospodarki o obiegu zamkniętym UE (określający cele przygotowania do ponownego użycia, recyklingu, ograniczenia składowania, obowiązkowe wdrożenie rozszerzonej odpowiedzialności producentów opakowań), decyzja wykonawcza UE określająca metodykę obliczania
    i weryfikacji poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu;
  • przepisy prawa polskiego w tym w szczególności ustawa z dnia 14 grudnia 2012 roku o odpadach i ustawa z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz akty wykonawcze;
  • określone w prawie unijnym cele w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi;
  • wyznaczone w prawie polskim cele pośrednie zmierzające do osiągnięcia celów wynikających z prawa europejskiego w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi.

2. Omówienie zasad i sposobu organizacji gospodarowania odpadami komunalnymi w Polsce. Przedstawienie zapisów Krajowego Planu Gospodarki Odpadami oraz Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Podkarpackiego:

  • rodzaje i ilości powstających na terenie Polski i Województwa Podkarpackiego odpadów komunalnych;
  • sposoby zagospodarowania odpadów;
  • rodzaje, rozmieszczenie i moce przerobowe instalacji do przetwarzania odpadów funkcjonujące na terenie Województwa Podkarpackiego;
  • identyfikacja problemów w zakresie gospodarki odpadami;
  • prognozowane zmiany w zakresie gospodarki odpadami, w tym wynikające ze zmian demograficznych i gospodarczych;
  • przyjęte cele w zakresie gospodarki odpadami z podaniem terminów ich osiągnięcia;
  • kierunki działań w zakresie zapobiegania powstawaniu odpadów oraz kształtowania systemu gospodarki odpadami, podejmowane dla osiągnięcia celów;
  • sposoby monitoringu i oceny wdrażania planu gospodarki odpadami pozwalające na określenie sposobu oraz stopnia realizacji celów i zadań zdefiniowanych w Planie.

3. Omówienie zapisów opracowanego „Planu gospodarki odpadami komunalnymi w Obwodzie Zakarpackim do 2030 roku” ze szczególnym wskazaniem kierunków zmian:

  • stan istniejący w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi;
  • identyfikacja problemów w zakresie gospodarki odpadami;
  • sposoby zapobiegania powstawaniu odpadów;
  • określone cele i kierunki działań w zakresie gospodarowania odpadami.

Działanie 2: Opracowanie Planu gospodarki odpadami komunalnymi w Obwodzie Zakarpackim do 2030 roku

Miejsce realizacji działania: Województwo Podkarpackie

Ramy czasowe działania: wrzesień - grudzień 2021r.

Opis działania:

Celem działania jest opracowanie Planu gospodarki odpadami komunalnymi w Obwodzie Zakarpackim do 2030 roku. Zapisy dokumentu będą uwzględniać stan prawny na Ukrainie jak i obowiązujący w Unii Europejskiej wraz z określeniem kierunków zmian. 

Dokument będzie opracowany w języku polskim oraz ukraińskim.

Zakres dokumentu: Dokument będzie uwzględniał stan prawny dot. gospodarki odpadami komunalnymi na Ukrainie jak i regulacje prawne Unii Europejskiej w tym zakresie.

Dokument będzie określał:

  • stan aktualny w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi w Obwodzie Zakarpackim, w tym istniejące instalacje oraz sposoby zagospodarowania odpadów;
  • istniejące problemy w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi, w tym wynikające z uwarunkowań geograficznych;
  • środki służące zapobieganiu powstawania odpadów;
  • cele i kierunki działań w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi do 2030 roku.

Działanie 3: Zakup specjalistycznego sprzętu na rzecz beneficjenta.

Miejsce realizacji działania: Województwo Podkarpackie

Ramy czasowe działania: wrzesień - grudzień 2021 r.

Opis działania:

Dla zapewnienia kompleksowości i trwałości projektu dla Obwodu Zakarpackiego zostanie zakupiona prasa do odpadów z tworzyw sztucznych oraz papieru.

Zakup sprzętu pozwoli na zmniejszenie objętości transportowanych odpadów do miejsc ich odzysku. Tym samym wpłynie na efektywność transportu i przyczyni się do ochrony powietrza poprzez zmniejszenie emisji ze środków transportu. Zakup prasy wpisuje się w działania określone przez Unię Europejską, a także jest zgodny z kierunkami zadań wynikającymi z dokumentu ukraińskiego tj. zatwierdzonego zarządzeniem Gabinetu Ministrów Ukrainy z dnia 20 lutego 2019 r. № 117-r Krajowego Planu Gospodarki Odpadami do 2030 roku, do których należy tworzenie infrastruktury do przetwarzania odpadów.